4 Mart 2014 Salı

URLA HACILAR KOYU’NDAKİ KİŞİYE ÖZEL SİT DERECESİ DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN VERİLEN RAPORDAKİ BİLİMSEL SAHTECİLİK

URLA HACILAR KOYU’NDAKİ KİŞİYE ÖZEL SİT DERECESİ DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN VERİLEN RAPORDAKİ BİLİMSEL SAHTECİLİK
 
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Urla, Zeytineli Köyü Hacılar Koyu’ndaki yalnızca kaçak villaların bulunduğu 20 dekarlık arazi için yapmış olduğu sit derecesi değişikliğine gerekçe oluşturan bilimsel tespit raporunun, sipariş edildiği tarihten itibaren yaklaşık bir ay sonunda teslim edildiği ve bilirkişilik yapan üniversite öğretim üyelerinin “raporu yönetmelik gereği olarak bir yıl (dört mevsim) süren bir bilimsel araştırma sonunda yazılmış gibi göstererek” bilimsel sahtecilik yapıldığı anlaşılmaktadır.


 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakanlığı tarafından 19 Temmuz 2012 tarih ve 28358 sayılı resmi gazetede “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair” bir yönetmeliğin 15 maddesinde Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun sit derecesi yeniden değerlendirilecek alana ilişkin olarak ardışık dört mevsimi kapsayan ekolojik temelli bilimsel araştırma çalışması talep edeceği” yazılıdır.
(kaynak:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/07/20120719-3.htm)

Oysa söz konusu kaçak villaların nasıl kurtarılabileceğine ilişkin olarak ilgililer arasındaki telefon konuşmalarını içeren polis fezlekesinde yer alan deşifre metinlerine göre “sit derecesinin 1’de 3’e düşürülmesinde kullanılacak ekolojik temelli bilimsel araştırma raporunu rüşvet karşılığı hazırlayacak öğretim üyelerinin bulunmasına, bulunan hocaların raporu hazırladıklarına ve paranın nasıl gönderileceği” ne ilişkin görüşmeler 1 Ekim 2013 ile 1 Kasım 2013 arasındaki bir aylık sürede yapılmıştır. Bu ise söz konusu öğretim üyelerinin bıarakın alanda bilimsel araştırma yapmayı Urla’daki koya hiç gitmedikleri, adet yerini bulsun diye (balık yemek için) belki bir kez giderek döndükten sonra bilimsel raporu alanda araştırma yapılmış gibi göstererek bakanlıkça verilen reçeteye göre yazmaları demektir. Bilim ahlakı literatüründe yapılmamış bir araştırmanın yapılmış gibi gösterildiği bilimsel sahteciliğin adı “masa başı üretim” dir.


 Gerçekten de söz konusunu deşifre metinlerinde yazılı oluğu gibi M. Latif Topbaş ile Oğuzhan Boyacı arasında geçen görüşmede Şehircilik İl Müdürü’nün Urla Kaymakamı’na çözüm için iki seçenek sunduğundan, bunlardan birincisinin “dört mevsim (yani bir yıl) bekleyip bu süre sonunda bir rapor hazırlanması” olduğundan söz edilmekte olup, ancak sürenin uzunluğu nedeniyle bu seçenekten vazgeçilerek “böyle bir raporu hemen verecek üniversite hocaları seçeneği”nin tercih edildiği anlaşılmaktadır.
(kaynak:
http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/12626-/GazetecilerOnline/iste-erdoganin-urla-villalarinin-fezlekesi-2-degil )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder