16 Mayıs 2014 Cuma

SOMA FELAKETİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU RAPORUBASINA


SOMA FELAKETİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU RAPORU
 

* KİMSENİN SÖZ ETMEDİĞİ ÖNEMLİ BİR RAPOR:

2011 TARİHLİ KÖMÜR MADENLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU (DDK) RAPORU
(kaynak:http://www.tccb.gov.tr/ddk/ddk49.pdf)
 

* BU RAPOR SOMA'DA İŞE YARAMADIYSA NEREDE YARAYACAK?* RAPORUN ÖNLEMLER /TESPİTLER BAĞLAMINDAKİ GEREKLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNDEN KİMLER SORUMLUDUR?CUMHURBAŞKANI? BAŞBAKAN? MUHALEFET PARTİLERİ? SENDİKALAR? MESLEK ODALARI?... HANGİSİ?
 

* SAYIN CUMHURBAŞKANI DÜN GELDİĞİ SOMA'DAKİ AÇIKLAMASINDA;

"  Şüphesiz ki bu acılar yaşanmaması gerekir. Bu acıları nasıl gelişmiş ülkeler yaşamıyorsa artık, biz de bütün kurallarımızı tekrar gözden geçirmeli, tedbirleri almalıyız. Bu doğrultuda Devlet Denetleme Kurulu olarka tavsiyelerimiz var. Bu düzenlemelere ışık tutacaktır. Şüphesiz ki bu acıları bir daha çekmemek için ne gerekiyorsa bunların hepsi yapılacaktır" DEDİLER (bakınız: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26424445.asp).
 
* EVET CUMHURBAŞKANLIĞI DDK'NUN DÜNYADAKİ VE ÜLKEMİZDEKİ MADEN KAZALARININ NEDENLERİNİ DE İNCELEYEREK HAZIRLADIĞI 2011 TARİHLİ RAPORUNDA  KÖMÜR OCAKLARINDA ÖLÜMLER YAŞANMAMASI İÇİN YAPTIĞI YAŞAMSAL ÖNERİLERDE BULUNMUŞTUR. SORUN,  DEVLETİN EN ÜST MAKAMINCA HAZIRLATILAN BİR (BİLİMSEL) RAPORDAKİ ÖNERİLERİN IŞIK TUTACAĞI DÜZENLEMELERİN 3 YIL BOYUNCA NEDEN YAPILMADIĞIDIR. 

* BU DÜZENLEMELERİN SOMA'DA 300'E YAKIN EMEKÇİ ÖLDÜKTEN SONRA YAPILACAK OLMASI ÖLENLERİ GERİ GETİREBİLİRMİ?

*  RAPORDAKİ SON DERECE YAŞAMSAL ÖNERİLER HIZLA UYGULANMAYACAK VE  UYGULAMADA ÇOK SIKI BİR DENETİM SAĞLANAMAYACAKSA BU RAPORLARIN NE ÖNEMİ VAR?

* 2011 TARİHLİ DDK RAPORU'NUN  CUMHURBAŞKANLIĞI İNERNET SAYFASINDA YAYINLANAN ÖZETİNDE KAZALARIN VE ÖLÜMLERİN ORTAK NEDENLERİ ŞÖYLE SIRALANMIŞTIR (bakınız: http://www.tccb.gov.tr/ddk/ddk49.pdf, sayfa 572):

- Risk değerlendirmesi yapılmaması,- Taşeronluk/alt işverenlik uygulaması,
- Uretim zorlaması,
- Gecmiş kazalardan ders alınmaması,
- Grizu riskine karşı onlemlerin yetersiz olması,
- Kontrol ve degaj sondajlarının yeterince yapılmaması,
- Delme-patlatma işlemindeki duzensizlikler,
- Calışanlarda CO maskesi bulunmaması,
- Gaz izleme ve ikaz sistemlerinin yetersizliği,
- Havalandırma yetersizliği,
- Grizu emniyetli elektrikli cihaz ve ekipmanlar ile ilgili sorunlar,
- Nefeslik-kacamak yolu ile ilgili yetersizlikler,
- Tahkimat ile ilgili eksiklikler,
- Tahlisiye hizmetleri ile ilgili sorunlar,
- Maden işletmelerinde gozetim (ic denetim) hizmetlerinin yetersizliği,
- Teknik nezaretcilik vb. işletme ici denetim uygulamaları ile ilgili sorunlar,
- Kamu birimleri denetimlerinin etkinsizliği,
- Mesleki eğitim ve iş guvenliği kulturu noksanlıkları
.

***KÖMÜR İŞLETMESİ PATRON VE TEKNİK SORUMLULARININ BU GÜNKÜ BASIN TOPLANTISINDA VERDİĞİ YANITLAR,  BU NEDENLERİN HİÇ BİRİSİNİ REDDDECEK NİTELİKTE OLMAYIP AKSİNE BUNLARDAN BİR ÇOĞUNUN  GEÇERLİ OLABİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ ŞÜPHELERİ İYİCE ARTTIRMIŞTIR.
ÖZELLİKLE DE OACAKTA RAPORDA "Nefeslik"  OLARAK GEÇEN "Yaşam Odası" KONUSUNDA ORTAYA ÇIKAN GERÇEKLER İŞLETMENİN EN ÖNEMLİ İHMALİ OLMAYA ADAYDIR.
 

İŞLETME SORUMLULARI BU GÜNKÜ BASIN TOPLANTISINDA "yaklaşık 500 kişilik tam donanımlı bir yaşam odası bulunduğunu, ancak  üretimi daha alttaki bölgeye kaymasıyla orada yenisi yapılmak üzere bu odanın donanımları sökülerek kapatıldığını" SÖYLEMİŞTİR (bakınız: http://sozcu.com.tr/2014/gundem/sirket-yetkilileri-ilk-kez-konustu-510389/).

MEVCUT 500 KİŞİLİK YAŞAM ODASININ YENİSİ YAPILIP AÇILMADAN KAPATILMASI, YA DA YENİSİ YAPILIP HİZMETE SOKULMADAN O BÖLGEDE ÜRETİME BAŞLANMASI HİÇ ŞÜPHESİZ ÖNEMLİ BİR İHMALDİR VE BU İHMAL ÖLÜMLERİN 300'E VARMASININ OLASILIKLA EN BÜYÜK NEDENİR.
 
 
 
DİĞER TARAFTAN  KARBON MONOKSİT (CO) ZEHİRLENMESİNİN BAŞLICA NEDENİ OLAN YANGININ NEDENİ HAKKINDAKİ SORULARA ŞİRKETİN  TEKNİK YETKİLİLLERİNİN HİÇ BİR OLASILIKTAN SÖZ ETMEYEREK "Yangının nedenini biz de merak ediyoruz" DİYE YANIT VERMELERİ TAM BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ OLUP SORUMLULUKLARIYLA ASLA BAĞDAŞMAZ. (bakınız:http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/72463/Suclu_sonunda_olen_isciler_olacak.html).

Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı DDK'nun 2011 tarihli söz konusu raporunda ifade edilmekle birlikte nedense 3 yıldır alınmadığı ortaya çıkan önlemler, açılan ve açılacak olan adli ve idari soruşturmaların bir teki bile atlanmaması gereken çıkış noktalarıdır.
Kamuoyuna Duyurulur. Saygılarımla

Prof. Dr. Kayhan KANTARLI
Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) İzmir Temsilcisi
Ege Ü. Emekli Öğretim Üyesi
e-mail: kayhankantarli@gmail.com
Tel: (0532)-6301473Hiç yorum yok:

Yorum Gönder