18 Mayıs 2014 Pazar

301 EMEKÇİNİN CAN VERDİĞİ SOMA'DA Kİ KÖMÜR MADENİNE AİT TÜM TUNATAK VE RAPORLAR DERHAL KAMUOYUNA AÇIKLANMALIDIR !

 
BASIN AÇIKLAMASI 2

ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU MÜFETTİŞLERİNİN 301 EMEKÇİNİN CAN VERDİĞİ SOMA'DAKİ KÖMÜR MADENİNDE YAPTIĞI DENETİMLERE İLİŞKİN TÜM TUNATAK VE RAPORLARI DERHAL KAMUOYUNA AÇIKLANMALIDIR !
  
BASINDA YER ALAN HABERLERE GÖRE  BU GÜNE KADAR MADENDE DENETİM YAPAN MÜFETİŞLERE "KONUŞMAYIN !" TALİMATI VERİLMİŞ ...

BUNUN ANLAMI "YAPTIĞINIZ DENETİMLERE AİT RAPOR VE TUTANAKLARDA NELER YAZDIĞINIZI AÇIKLAMAYIN, KİMSEYE SÖZ ETMEYİN !"  DEMEKTİR!

DENETİM RAPORLARININ KAMUOYUNDAN GİZLENMEYE ÇALIŞILMASI İSE İHMAL VARSA BUNUN SORUMLULARINI GİZLEMEYE YÖNELİK BİR GİRİŞİMDİR.

ÇÜNKÜ
 
- 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI'NIN GEREĞİ OLARAK, İŞLETMEDE "RİSK DEĞERLERMESİ" YAPILMAMIŞ VE MÜFETTİŞLER BU DURUMU TESPİT EDİP RAPORLARINA YAZMIŞLARSA TEFTİŞ KURULUNUN YAPMASI GEREKEN MADEN OCAĞINI KAPATMAKTIR !

BU DURUMDA 301 CANIN SORUMLUSU  RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPILMAMIŞ OLDUĞU HALDE OCAĞI KAPATMAYARAK ÜRETİME DEVAM EDİLMESİNE GÖZ YUMAN  ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞ TEFTİŞ KURULU OLACAKTIR !
 
(Önceki basın açıklamasında açıkladığım gibi Cumhur Başbakalığı DDK'nun Kömür Madenlerinde tespit  ettiği güvenlik zaafiyetlerinin  en başında işletmelerde  "Risk değerlendirmesi yapılmaması" gelmektedir!; bakınız: http://kayhankantarli.blogspot.com.tr/2014/05/soma-felaketi-ve-cumhurbaskanligi.html)
 
 
BU NEDENLE İŞ TEFTİŞ KURULU MÜFETTİŞLERİNİN TÜM TUNATAK VE RAPORLARI EN SONUNCUSU BAŞTA OLMAK ÜZERE DERHAL KAMUOYUNA AÇKIKLANMALIDIR !
 
YASAL ZORUNLUKUK İÇİN BAKINIZ:
 
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
 
İşin durdurulması
MADDE 25 – (1) İşyerindeki bina ve eklentilerde, çalışma yöntem ve şekillerinde veya iş ekipmanlarında çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde; bu tehlike giderilinceye kadar, hayati tehlikenin niteliği ve bu tehlikeden doğabilecek riskin etkileyebileceği alan ile çalışanlar dikkate alınarak, işyerinin bir bölümünde veya tamamında iş durdurulur.
(!!!)Ayrıca çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumunda iş durdurulur.

Prof. Dr. Kayhan  KANTARLI
Tüm Öğretim elemanları Derneği (TÜMÖD) İzmir Temsilcisi
EÜ Emekli Öğretim Üyesi
e-mail:
kayhankantarli@gmail.com
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder