25 Mayıs 2014 Pazar

EGE ÜNİVERSİTESİ'NİN UĞUR DÜNDAR'A UYGULADIĞI SANSÜR VE NEDENİ

ACUN'A DEFALARCA KAPILARINI AÇAN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ  MÜJDAT GEZEN İLE BİRLİKTE BİR SÖYLEŞİYE KATILACAK OLAN UĞUR DÜNDAR VE
MÜJDAT GEZEN'E KAPILARINI KAPATTI


ODA TV'nin HABERİNE GÖRE (kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=mujdat-gezene-ugur-dundar-soku-0904141200) OLAY ŞÖYLE GELİŞTİ;

Sanatçı Müjdat Gezen ve gazeteci Uğur Dündar'ın Ege Üniversitesi'nde katılacağı söyleşi Rektörülük tarafından iptal edildi.

Ege Üniversitesi Mizah Kulübü, Müjdat Gezen'i söyleşi için davet etti. Gezen, söyleşi teklifini kabul etti ve böyle etkinliklere Uğur Dündar ile birlikte gittiğini belirtti. Bu durum karşısında mutlu olan öğrenciler Rekötürlük engeli ile karşı karşıya kaldı.

Rektörlük, Müjdat Gezen'i arayarak "Sizin mizah yönünüz var ancak Uğur Dündar siyasi bir kişilik" dedi. Gezen, bu durum karşısında Dündar'ın gazeteci olduğunu söyledi.

Rektörlük; Gezen ve Dündar'ın birlikte söyleşiye katılmasını kabul etmedi. Müjdat Gezen'in de söyleşiye tek katılmayı kabul etmemesi üzerine söyleşi iptal oldu.

Aynı durum Yeditepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün düzenlenmek istediği bir söyleşide de meydana geldi. Gezen'in katılacağı söyleşi Rektörlük tarafından kabul edilmedi ve gerçekleştirilemedi. Müjdat Gezen bir önceki yıl Yeditepe Üniversitesi'nde bir söyleşiye katılmıştı.

*****
EGE ÜNİVERSİTESİ'NİN GAZETECİ YAZAR UĞUR DÜNDAR'A UYGULADIĞI YASAĞIN NEDENİ
UĞUR DÜNDAR'IN ÜNİVERSİTEDE KONUŞMASINA BU GÜN İZİN VERMEYEN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ İKİ YIL ÖNCE DÜNDAR'A "YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ" VERMİŞTİ. AYNI TÖRENDE MÜJDAT GEZEN'E DE BİR ÖDÜL VERİLMİŞTİ.
 
Kaynaklar:

EGE ÜNİVERSİTESİ'NİN GAZETECİ YAZAR UĞUR DÜNDAR'A BU DEFA ÜNİVERSİTEDE KONUŞMA İZNİ VERMEMESİNİN NEDENİ, EGE ÜNİVERSİTESİNDE 2012 DE DÜZENLENEN TÖRENDE  KENDİSİNE VERİLEN  "YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ" nü REKTÖRÜN ELİNDEN ALDIKTAN SONRA YAPTIĞI KONUŞMADAKİ ŞU SÖZLERDEN BAŞKA NE OLABİLİR?
 
"...Ödülümü, Nedim Şener ve hala tutuklu olan tüm gazeteciler için alıyorum"
 
REKTÖRLÜK BU DEFA MÜJDAT GEZEN'İ ARAYARAK  "Sizin mizah yönünüz var ancak Uğur Dündar siyasi bir kişilik" DEMİŞ.
 
BİLİNDİĞİ GİBİ YAPTIKLARIYLA TOPLUMA/İNSANLIĞA  MALOLMUŞ BİLİM İNSANLARI, SANATÇILAR, YAZARLAR, GAZETECİLER... BİR KURUMUN KENDİLERİNE ÖDÜL VERMEK İÇİN DÜZENLEDİĞİ TÖRENDE ÖDÜLLERİNİ ALDIKTAN SONRA YAPTIKLARI KONUŞMALARDA İNSANLIĞA/TOPLUMA "İNSAN HAKLARI, SAVAŞ, AÇLIK, KÜRESEL ISINMA -ÇEVRE VE DOĞA KATLİAMI..." KONULARINDA MESAJ VEREREK BU SORUNLARA DİKKAT ÇEKMEYİ TOPLUMSAL BİR SORUMLULUK OLARAK GÖRÜRLER.
 
UĞUR DÜNDAR'IN SİYASİ BİR KİŞİLİK DEĞİL GÖREVİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPAN BİR GAZETECİ OLDUĞUNU EÜ REKTÖRÜ GİBİ TÜM DÜNYA BİLMEKTEDİR.
 
İŞTE BU UĞUR DÜNDAR DA NİSAN 2012 DE EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE DÜZENLENEN TÖRENDE MESLEĞİNDEKİ BAŞARISI NEDENİYLE  KENDİSİNE VERİLEN  "YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ" nü EÜ REKTÖRÜ'NÜN ELİNDEN ALDIKTAN SONRA  YAPTIĞI KONUŞMADA DÜZMECE KANITLARLA CEZAEVLERİNE KAPATILAN GAZTECİLERİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU HAKSIZ VE ADALETSİZ DURUMA  DİKKAT ÇEKMİŞTİR.

EÜ REKTÖRÜ'NÜN KENDİSİNİ İNKAR EDECEK ŞEKİLDE GÖSTERDİĞİ BU TUTUM DEĞİŞİKLİĞİ, UĞUR DÜNDAR'IN TÖRENDEKİ  SÖLERİNDEN DUYDUĞU RAHATSIZLIĞI VE BELKİ DE "ERGENEKONCULAR'I SAVUNAN BU KİŞİYE NASIL ÖDÜL VERİRSİNİZ?" DİYE ALDIĞI BİR UYARIYI İŞARET ETMİYORMU?
 
BU GÖRÜŞLER YANLISA  REKTÖR'E DÜŞEN ÇIKIP DOĞRUSUNU AÇIKLAMAKTIR.
 
Sözün özü;

YAPILAN BÜYÜK BİR KABALIK, AKADEMİK SAYGISIZLIK VE SKANDALDIR !

UĞUR DÜNDAR VE MÜJDAT GEZEN BU ÖDÜLLERE HERHALDE GEREĞİNİ YAPACAKTIR.

ÜNİVERSİTE HOCASI DİYE BİLDİKLERİMİZDEN REZALET KARŞISINDA EN KÜÇÜK BİR SES ÇIKMAMASI NE ACI.

 ****

UĞUR DÜNDAR EÜ'Nİ TWİTTER'DA KUTLADI (!)


İzmir Ege
ve Yeditepe Üni. yönetimleri, Mujdat Gezen'le benim öğrencilerle soyleşi yapmamıza izin vermedi. Boylece bu iki üniversite tarihe gecti! Ama bilimsel başarılar yerine, Ortaçağ'da olduğu gibi düşünceyi
yasaklayarak! Ege
ve Yeditepe yönetimlerini yürekten kutlarız!
https://twitter.com/ugurdundarsozcu/status/453850642952781824,

https://twitter.com/ugurdundarsozcu/status/453852329461444608

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder