7 Mayıs 2014 Çarşamba

BASIN AÇIKLAMASI: ÇAMALTI TUZLASI’NIN SATILMASI KUŞ CENNETİ’Nİ KURUTMAK DEMEKTİR.

YEŞİL İZMİR DAYANIŞMASI'NIN BASIN AÇIKLAMASI

ÇAMALTI TUZLASI’NIN SATILMASI KUŞ CENNETİ’Nİ KURUTMAK DEMEKTİR.

Birinci derece doğal sit alanı olmanın yanında hemen bitişiğindeki Uluslararası özel koruma altında bulunan Kuş Cenneti'nin bulunduğu Çamaltı Tuzlası’nın satılacak olması, AKP iktidarının doğa ve çevreye rant gözlüğü ile bakmasının kaçınılmaz sonuçlarından biridir.

 
Çivi bile çakılamayacak bu sıkı koruma statüsü varken Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın satış hazırlağına girişmesi binlerce dönüm arazinin ucuza kapatılıp, ardından da sit statüsü değişikliğiyle yapılaşmaya açılıp  birilerine rant sağlanacağının habercisidir.  Bu nedenle İzmir halkı uyanık olmalı ve bu vahşi yağmalamaya karşı da direnmelidir.
 
Konunun uzmanı ve Kuş Cenneti’nin yaşatılması için yıllardır emek sarfeden akademik çevrelerden “SATIN ALANI PİŞMAN EDERİZ!” türünde bir açıklama (*) yapılması ilk bakışta kulağa hoş gelse de bu açıklamanın,  ismi de belirtilen belirli bir firmaya satılması koşuluyla ilke olarak özelleştirmeye karşı olmaması umut kırıcı olduğu kadar  meslek etiği yönünden de düşündürücüdür.
Söz konusu açıklamada "Tuzla arazisinin buradaki Tekel’e ait tuz işletmesini Özelleştirme İdaresi'nden 27 yıllığına kiralamış olan ve şu an da 1. derece sit alanı olduğu için fabrika kuramayıp geleneksel usulle tuz elde etmeye devam eden gıda şirketinin satın alması" savunulmakta ve bu savunmanın gerekçesi olarak da şirketin Kuş Cenneti’ne destek sağlaması gösterilmektedir.
Ancak açıklamayı yapanlar vahşi kapitalizmin bir gerçeğini gözden kaçırmışlardır. Pazar büyüktür...kim satın alırsa alsın, yarın işletmeci şirketin baskısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tuzlanın sit derecesini "tuz üretiminde makinalaşmaya ve işletmeyi fabrikaya dönüştürmeye  olanak verecek şekilde" değiştirirse ne olacak?
Üretim makinalaşıp fabrika kurulunca da buraya değil flamingo ve pelikanlar kargalar bile uğramayacak ve ekolojik denge doğanın aleyhine olarak onarılamayacak bir şekilde yıkıma uğrayacaktır!
Bu nedenle kesin koruma, tuzladaki kamu  arazilerin satılmasından vazgeçilip korumanın kamu eliyle ve gerekli fonlar sağlanarak devam ettirilmesiyle sağlanır.
Kamuoyuna duyurulur.
Saygılarımızla.
Yeşil İzmir Dayanışması Adına
Prof. Dr. Kayhan KANTARLI
Tüm Öğretim Elemanları Derneği İzmir Temsilcisi
Tel: (0532)-6301473

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder