18 Eylül 2013 Çarşamba

#direnağaçlıyol YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI


 
#direnAĞAÇLIYOL YÜRÜYÜŞÜ 14 AĞUSTOS'da YAPILDI
 
Yürüyüş Sonunda Okunan Basın Bildirisi

 
 
BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli  basın mensupları ve sevgili Bornovalılar, sevgili İzmirliler,

Basın açıklaması için bulunduğumuz  400 dekarı aşan bu alan, İzmirlilerin söyleyişiyle  Ağaçlıyol, Kültürparkın 1,5 katı büyüklüğünde. İzmirin akciğerlerinin önemli bir bölümü, yemyeşil bir bölge.. Karayolları DSİ TEDAŞ ve Zeytincilik Araştırmaları Enstitüsünü de içinde barındıran bir kamu arazisi.  Yani halkın arazisi, Bizim arazimiz. Bırakın yaya olarak dolaşmayı , aracımızla bile geçerken içimizin ferahladığı şehrin stresinden kurtulduğumuz tarihi bir yol. İzmirimizin simgelerinden biri.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu alanın dörtte birini, 100 dönümlük  Karayollarına ait kamu arazisini satışa çıkardı. Teklif verme için  için belirledikleri son gün 19 Eylül 2013, yani beş gün var. Bu tarihi izleyen günlerde satış işlemi tamamlanıp betonlama süreci başlayacak. DSİ, Tedaş ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu’na  ait araziler ise sırada bekliyor.
 
3 Eylül’de yine burada yaptığımız  ilk  basın açıklamamıza cevap AKP İzmir milletvekili Aygın Şengül’den geldi. Dedi ki sayın Şengül, “hazineye ait olan bu arazi kar getirecek şekilde değerlendirilecek,  “Buraya Otel, Rezidans ve ufak dükkanlar yapılacak”. Bu ne demek? Devasa binalardan oluşan bir ticaret merkezi, yani gri bir beton yığını… Ağaçları da koruyacaklarmış. İnandınız mı?  Şimdi Sayın Şengüle soruyoruz;
*Hazine dediğiniz  kimin hazinesi? Halkın değil mi?....Halkın tabii ki
* Peki,  sahibine sordunuz mu satışa çıkarırken ? sormadınız çünkü ne yanıt alacağınızı biliyorsunuz… Biz soralım da duyun bakalım ne diyecekler?
*Ey İzmir Halkı ! özünde senin olan bu yeşil alanların birilerine rant sağlamak için satılmasına ne diyorsun? izin veriyormusun ?
Değerli İzmirliler Ağaçlıyol’u AVM’li yola çeviriyorlar. İzmirimizin akciğerlerini betonla dolduruyorlar. Yeşil alanlarımızı yağmalıyor,  yandaş sermayeye peşkeş çekiyorlar.

Önce imar planını değiştirdiler. Büyükşehir ve Bornova Belediyelerinin tüm itirazlarına rağmen imar planlarında yeşil alan olarak tescilli Ağaçlıyol’u  10 kata kadar müsadeli Kentsel ve bölgesel  iş merkezi adı altında  ticari amaçlı yapılaşmaya  uygun hale getirdiler.  İmar planı değişikliği için Bornova Belediyesi ve Şehir  Plancıları Odasının başlattığı hukuk süreci devam ediyor.
 
Son on yıldır yaşanan tüm hukuksuzluklara, AKP iktidarının yargı üzerindeki  tüm baskılarına rağmen,  mahkemelerin   Ağaçlıyol’daki  yeşil katliamına izin vermeyeceğine inanıyoruz.

İmar planındaki değişiklik de, yargı kararını beklemeden hukuku yok sayarak  başlatılan satış süreci  de  AKP iktidarının sürekli başvurduğu  oldu bitti yöntemidir.

Bu oldu bittiye seyirci kalmayacağız.
 


Kamu malı olan, bizim olan bu arazilere sahip çıkacağız .

Ağaçlıyol’un  yağmalanmasına  izin vermeyeceğiz.
Ağaçlıyol’un  “AVMliyol” olmasına izin vermeyeceğiz. Bu Arazi yeşil alan olarak kalmalı ve AVM seçeneği olarak bir BİLİM PARKI’na dönüştürülmelidir!
 
İzmirimiz’in akciğerlerini betonla dolduramayacaksınız.
 
 
 
”Üç beş ağaç için yaygara koparıyorlar” diyenlere cevabımız  çok açıktır. Bizler ağacın dalının bile kesilmesini istemeyen, bir ağaç için Yalova’da köşkü raylar üzerinde kaydıran Mustafa Kemal’in  askerleriyiz.


AKP iktidarını buradan uyarıyoruz.. Bu satışı durudurun..  Satışın gerçekleşmesiyle bu mücadelenin biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. “Bu Daha Başlangıç…”

YEŞİL İZMİR DAYANIŞMASI
Atatürkçü Düşünce Derneği Bornova Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Balçova Şubesi, Eğitim-iş İzmir Şubesi ve Bağlı Temsilcilikleri, Latife Hanım Grubu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Bornova Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi, ÇÖY-DER, Vardiya Bizde İzmir, Emekli-sen Konak Şubesi, Ege Ün.Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Bayraklı Çamkıran Forumu, TGB İzmir Şubesi , Suphi Koyuncuoğlu Lisesi Mezunları Platformu, TÜMÖD, SODEV, Genel Sağlık-iş İzmir Şubesi, Yerel-iş İzmir Şubesi, Büro-iş İzmir Temsilciliği, TOBAV, MÜZED, Ulusal Uyanış Platformu, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, CHP Bornova İlçe Başkanlığı, CHP Karabağlar İlçe Emekli Komisyonu, İşçi Partisi Bornova İlçe Başkanlığı, İşçi Partisi Baraklı İlçe Başkanlığı
BASINDAN


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder