19 Eylül 2013 Perşembe

#direnAĞAÇLIYOL#direnİZMİR'e destek çağrısı


 
#direnAĞAÇLIYOL#direnİZMİR’e  destek çağrısı
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na e-mektup gönderiyoruz
 
 

 DUYARLI İNSANLARA ÇAĞRIMIZDIR

Bilindiği gibi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İzmir Bornovada'ki tarihi Ağaçlı Yol üzerinde bulunan İzmir Kültürpark'dan büyük, içinde kamu kuruluşlarının yer aldığı yeşil alanın önemli bir parçasını oluşturan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arazilerini imar planını değiştirip 10 kata kadar izinli ticari yapılaşmaya açmış ve ardından da satış için ihaleye çıkarmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre sn teklif verme günü 19 Eylül 2013 dür.

İzmir halkı 90 yılık Cumhuriyetimizin kazanımlarından elde kalan ve kente nefes aldıran  bir bölümünün daha rant aracı olarak satılmak istendiğini ilgililerce bir açıklama yapılamış olduğundan satışa bir ay kala kendisi fark etmiştir. Derhal derhal harekete geçilmiş ve az sayıda fakat soruna sahip çıkmakta kararlı demokratik kitle örgütünün bir araya gelmesiyle, kalan  kısıtlı zamanda bir basın açıklaması ve bir yürüyüş olmak üzere ancak iki tepkisel etkinlik gerçekleştirilebilmiştir.

Özellikle geniş örgütlenmeye sahip çevreye duyarlı  siyasi parti il örgütlerinin kitlesel katılım sağlayacak kurumsal destek vermekten uzak durması nedeniyle  bu iki etkinliğin de etkisi, değerli basınımızın yerel baskılarında oldukça geniş yer vermesine karşın sınırlı kalmıştır.

Bu nedenle sizleri teklif verme süresin 19 Eylül’de (bu gün) dolmasını takip eden birkaç gün gün içinde tamamlanacak olan satışın gerçekleşmesine günler kala sanal ortamda kolayca katılabileceğiniz bir etkinliğe davet ediyoruz.

Yapmanız gereken aşağıdaki mavi renkle yazılmış metni olduğu gibi (metin içinde verilen linkleri silmeden) kopyalayıp  altına adınızı, soyadınızı, mesleğinizi ve yaşadığınız kenti yazarak Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,  Maliye, Şehircilik ve Çevre,  ve Ulaştırma Bakanları’nın aşağıda verilen e-posta adreslerine postalamaktır.

Bunun bir etkisi olmayacağını söylemeyin lütfen. Bir hakkın elde edilmesinde mevcut tüm demokratik yöntem ve olanaklar etki hesabı yapmadan kullanılmalıdır, özellikle böyle dar zamanlarda bu son derece önemlidir. İsterseniz Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve üç bakanın  e-posta kutusunu İzmir için  binlerce mektupla doldurabilirsiniz.

 Teşekkür ve Saygılarımızla.

 Engin Demirkollu (İzmir),

Kayhan Kantarlı (İzmir)
 
Gönderilecek adresler:

Kime:

Cc:
 
****
İRTİBAT: kayhankantarli@gmail.com, gsm: (0532) 630 1473
***********

 
Başbaşbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığına

İZMİR' İN SESİNE KULAK VERİN !

Yeşil alanların betonlaştırılıp karartılmasına karşı olan duyarlı bir yurttaş olarak İzmir'de bulunan, imar planlarında yeşil alan olarak tescilli yaklaşık 150 dönümlük Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arazilerinin imar durumunun Başbaşbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca AVM, Oteller ve Rezidanslar yapılabilecek şekilde 10 kata kadar izinli 2 emsal ticaret ve konut alanına dönüştürülerek satılmasına HAYIR! diyorum.

İzmir/Bornova Ağaçlı Yol üzerindeki özünde halkın malı olan bu yeşil alan kentin akciğerlerinin önemli parçasıdır. Buraları ticaret ve konut alanına dönüştürerek betonlaştırmak yeşil alan katliamı ve dolayısıyla kenti nefessiz bırakmak demektir.

Özelleştirme İdaresi’nin söz konusu alanların imar planlarında ilgili belediyelerin reddetmesine karşın yaptığı imar planı  değişikliğinin yürütmenin durdurularak iptali için  İzmir Büyükşehir ve Bornova Belediye Başkanlıkları ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi iptal davası açmışlardır.  Özelleştirme idaresi açılan bu davaların sonucunu beklemeden oldu bittiye getirerek teklif verme süresi 19 Eylül'de dolan bir ihale açarak resmi gazetede ilan etmiştir. Hukuk devletinde böyle bir uygulamaya yer yoktur. Devlet tüm karar ve uygulamalarında hukuka saygılı olmak durumundadır. Bu tutumu şiddetle kınıyor ve Özelleştirme İdaresini öncelikle teklif verme süresi 19 Eylül'de dolan bu ihaleyi iptal etmeye ve ardından da İzmir Bornova Ağaçlı Yol'daki yeşil alanın önemli bir kısmını oluşturan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arazilerinin satışından vazgeçmeye çağırıyorum. 

İzmir'deki Demokratik Kitle Örgütleri 3 Eylül 2013 günü Ağaçlı Yol'daki  Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü önünde ekteki basın açıklamasını yapmışlar (http://kayhankantarli.blogspot.com/2013/09/direnagacliyol-basn-acklamas-yapld.html; http://kayhankantarli.blogspot.com/2013/09/izmir-agacli-yola-sahip-cikiyor.html) ve 14 Eylül 2013 günü de halkın katılımıyla Bornova Cumhuriyet Meydan'ından  başlayıp Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü önünde sona eren bir protesto yürüyüşü düzenleyerek (http://kayhankantarli.blogspot.com/2013/09/direnagaclyol-yuruyusu-yapildi.html) söz konusu arazilerin satışının derhal durdurulmasını ve  bu alana AVM değil halk için, ailece gezer, eğlenir-dinlenirken aynı zamanda öğrenerek bilim sevgisi kazanılacak bir Bilim Parkı kurulmasını talep etmişlerdir. Halkın söz konusu basın açıklaması ve yürüyüşteki taleplerine kulak verilerek gereğinin yapılmasını istiyorum.
Adı-soyadı (mesleği/yaşadığı kent)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder